14 Nisan 2017 Cuma

74.bireylikler çıktı

bireylikler'in 74. sayısı mayıs ayının ilk haftası bilemediniz ikinci haftası birkaç kitapçıda!"Dünya çocukluğa yapılıp edilenlerin üstüne ve ondan sonra tekrar kurulmuş ya da önceki dünyanın yerine tartışılmaz ve itaat edilmesi kesinkes zorunlu bir düzen olarak geçirilmiştir. Arzu ve hazlar o çocuklukta ve onun baştaki özgürlüğünü tekrardan kazanmasındadır. Adalet, merhamet, vicdan gibi doğası gereği meşru arzular böyle bir çocukluğun ve dünyanın yanında saf tuttuğunda dünya arzu edilenin yaşandığı, hazzının alındığı ve yasakların dışında bir dünya ancak olabilir." 

"Toplum ve insan olmak hücrelere/bireylere, sıvılara/ilişkilere ve damarlara/kurumlara sinmiş olan iltihap illetlerinden ve onun oluşturduğu sayrılıklardan kurtulmaktır. Bu illetleri yaratan insan olduğu gibi çaresi de insandır, ama esas çare aklını, vicdanını insan ötesi ve beşeri hallere ipotek ettirmeyen insandır.  "


"Onlar yani Murray Bookchin’in şehirsiz şehirlerinde yaşayan insan ve insanolmayan ahaliler John Berger’in sözünü ettiği ve dünyaya yayılmış hatta dünyanın nerdeyse yerine geçmiş son derece teknolojik hapishane(ler)de yaşayan hapishane arkadaşlarıdır. Biz o beş gün altı gecede o hapishanelerde kimi zaman sessizce kimi zaman sesini iyice yükselterek bakıp durduğumuz, yaşadığımız dünyayı konuştuk ve anlamaya çalıştık, gizlice içeri aldığımız rakıyı, birayı içtik. Duldada hem dünyayı hem kendini bekleyen kediler de, insan tarafından duygularının çoğundan edilmiş o yüzden de dünyada bulduğu yere kendini bir daha atmış köpekler de, teknolojik olanın ve onun otoriter düzeninin içinde yaşayan insanlar da aynı dünyada hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bu hayatta kalmanın kavramın ilk anlamıyla hayata ve onun tam bir özgürlükle yaşanmasına dönüşmesi teknolojik olanın ve onun düzeninin başına bir şey gelmedikçe hiç mümkün olmayacağı gibi böyle bir dünya ne yazık ki Teodor Kazinski’nin arzusu olarak da kalabilir. "

bireylikler'in bu sayısını:

*”belli başlı kelimeleri unutun, onların yerine daha az aşina olduklarınızı kullanın ve neler olduğuna bir bakın”

*Ne güzel suçtur öfke-lokman kurucu
*AKLIN İLTİHAPLARI-ertuğrul meşe
*ÇIĞIRTKAN ULUMA-oğuz ateşoğlu
*İki buçuk yazı-bir. volkan şenkal’ın “kara söz”ü*-İki. dünyaya karşı havlamayan köpeklerin kasabası ya da bizim büyük hapishanemiz-buçuk. ankara için küçük bir parantez-halim şafak
*zehra betül
*-bâb-ül ebvâb yâ da kapıların kapısı ve yâhut da kapı kapıyı açar- reha yünlüel
*Bastırılanın Dönüşü (mü) ?*-ahmet oktay
*gönlü-recep özkan
*Şairler Çağı’ndan: Şiir ve Komünizm*-alain badiou- çeviri: melis aygün
*KANATLANAN-ziya boz
*Ben şarkılar söyleyerek öleceğim!-buse deniz boratav
*GÖZALTI GÜNLÜĞÜ-sevim korkmaz dinç
*kahve-nilcan altay
*yerel direnişler çağında dayanışma ve jacques sapir’in ‘yerel(sel)leşme’si
*HANUKA-atila oğuz
*TURGUT UYAR VE BAŞKA ŞEYLER
*Oksidasyon/ Emre Küçükoğlu
*EDEBİYATÇININ DOĞASI ÜZERİNE*-arda cevahir
*mehter marşı ile…  -c.selenga
*YABAN VE “ÖZGÜRLÜĞÜN GÖRGÜSÜ”
*YEDİ ASKI-bekir dadır
*UZUN GECE-sibel soygök
*Sabah Saltanatı-mert bakıcı
*GENÇLERİN SATRANCI-osman serhat erkekli
*dip sarnıç
*EL KİRİ- hüseyin serin
*YİTİK BİR KERVANIN GÜNLÜĞÜ-güler kalem
*BU KIPIR'IN (HAMSTER) HİKAYESİDİR-mehmet girgin
*kayıp-ramazan kutlu
*Kendisini Yazdıklarıyla Gerçekleştiren Dahi: Samuel Beckett-bedriye korkankorkmaz
*Canlarım-fazlı humar
*KIŞ İZLERİ-rasim demirtaş
*Bir Martı Havalandı Saçlarımdan-emine özkaya
*“BAŞKA ÇİÇEKLER” YA DA UZUN BİR AYRILIK HİKÂYESİ 

başlıklı şiir,yazı ve öyküler oluşturdu.

bireylikler'i kayseri'de tunç, izmir'de pan ve yakın, ankara'da imge,dost istanbul'da kadıköy, beyoğlu mephisto kitabevinde, milas ve bodrum'da bizim hüseyin avni'de bandırma'da paradigma kitabevinde bulabilirsiniz.  bulamazsanız abone olmanızı öneririz. bu bizi daha mutlu eder ve ömrümüze ömür katar. yıllık katkı bedeli 50 tl. posta çeki: halim şanlıdağ- 692233 banka: halim şanlıdağ,finansbank (millet caddesi/ kayseri) hesap no: 41477724 şube kodu: 00385,iban: TR53 0011 1000 0000 0041 4777 24 yazışma: p.k. 271, 38002 kayseri, bireylikler@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder