31 Ağustos 2016 Çarşamba

yaşasın karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma!

bireylikler'den duyuru:
bireylikler'in 70. sayısı pazartesi günü itibarıyla abonelerine ve cezaevlerine postalanmıştır. ankara,istanbul,izmir ve dersim'e vardı varacaktır. fransa biraz zaman alabilir.
bu arada 70 sayı olduk. baktık da dünyaya ne kadar ç ok şey söylemişiz. dedik ki şöyle bir sıralayalım:
bireylikler için beyhude çağrı!,şiir forma indirgenemez!,şiir, iktidarın reddidir!,görsel olan gösterir ama vermez, muhafazakarlığın hegemonyasına hayır!,muhafazakarlığın mimarları ve şiir,edebi terörist; küçük iskender!,ahmet erhan; "şehirde bir yılkı atı"!,babanın iktidarını tek "katil oğullar" yıkabilir!,dünya diye bir yer yok: çünkü insan yok!,şiir, "hayır"dır; şair , hayır'ın üreticisi!,"durmak ölümdür!", ayrıysak birlikte olabiliriz!,"hem cellat hem de kurban, hem yara hem de bıçak"!,"cehennem ateşine inanılan ortaçağda yaşayanlar bütün dinleyicilerin yerine tek bir sapkının yanmasıyla tatmin oluyorlardı. sanki temsilcilerini cehenneme gönderip geçerken yandıklarından emin olmak istercesine onların yanışını izlerlerdi.", tahakküme hayır eşitliğe evet!,sahiden özgür toplum,dokunmak yasaktır!,dünyanın katili insandır,hiçbir bireyin özgürlüğü sorgulanamaz!,ne kendimizin ne de bir başkasının katilinin suç ortağı olmak istemiyoruz!,imkansız olan mümkündür!,yazmak denen cehennem,buradayız, her yerdeyiz, biz gelecekten bir görüntüyüz!,geleceği unut,cetvelleri, pergelleri, gönyeleri kırıp atmak şiirin özgürlüğüdür!,evrensel kardeşliğe çağrı,ilkellik çağrısı,seyretmek pasifleştirir,hadi öldürelim kendimiz!,reddetmek özgürlüktür!,kendi düzeninden kaçan, kendi düzenine direnen şiir,insan imgedir!,gelecekteki vahşi,meçhul öğrenci anıtı,kestim kara saçlarımı,madenci lâmbası,ağabeyim yangında kaldı,sevgi duvarı,"zaman mahluku",gülümseyin kamera çalışıyor,adalet ve vicdan duygusundan olmuş dünya!,internetle avm arasında kontrollü/denetimli sosyallik ve şairin son hızla giden taksisi!,"el yazılarına vuruyor güneş",bir uçurtma paramparça,"bird aha sala yalnız kalmayacaksınız","anlamsız": hayatın anlamının gerekliliği ve imkansızlığı üzerine, masada masaymış ha,insanın olumsallığı,teknolojikler , teknik ve dil yetisi,kalıt,matbu olanın yalnızlığı,"yeni karanlık çağ","sizleri de dünya-içi görmeyi bekliyoruz","fiiliyata karşı kelimeler: sön sözler...,"öyle nisanlar gördüm ki, ölüm peşlerine düşmeğe korkardı ya kuyulara iniyorlar, ya kuyulardan ç ıkıyorlardı...bir düdük sesinde bütün şehir ayaktaydı, dağlara tepelere doğru bir ayaklanmadır başlıyordu. ikinci düdüğe kadar bütün şehirde tıs yoktu, uyudum uyandım hep yanı seslerdi, anladım insanlar bir vardiya giriyorlar bir vardiya çıkıyorlardı, anladım en kısa ömür insan oğlunundu, sonra kurtlar böcekler ve tarla farelerinindi",otorite ve yanılsama,mendilimde kan sesleri,baba ve imgesi,"dilin ve sözcüklerin kendisi, he kadar istersek isteyelim, dünyadan koparılamaz, hakikatin var olma ihtimali,"hep söylendiği gibi, geçmişe dönemeyiz ama onu sahiplenebiliriz, kurtarabiliriz ve geleceğe yeni bir yön vermekte kullanabiliriz,acısını sızdırmayan sarnıç,sözün ve yazının anlamı,gülten akın'ın anlamı,doğal adalet tutkusu,ahmet oktay da gtiti "az kaldı kışa",insana ait geleneklerin en eskisi adalettir, bugün ve geleceğin "istisna hali"
70. sayı boyunca bağıra çağıra kimi zaman acıyla kimi zaman çaresizce bunları yazıp söylemişiz. sanırız söyleyecek yazılacak olanlar daha bitmemiş ki yaşamak ve devam etmek istiyoruz. bu da her geçen gün daha da matbu olandan uzaklaşan ve gittikçe teknolojikleşen bir dünyada bu ancak karşılıkla yardımlaşma ve dayanışma ile mümkün.
anladık ki sevgilinize dergi aboneliği armağan etme gibi bir alışkanlığınız yok.
anladık şiiriniz ,yazınız yayımlanmadığında ya da hakkında bir şey yazılmadığında dergi de almazsınız.
şimdi bunları yapmıyorsunuz o zaman sokak kedi ve köpeklerine mama alın desek o zaman da biralar öksüz kalır dersiniz.
o zaman ayrıldığınız sevgilinize dergi aboneliği armağan edebilirsiniz.
ileri geri laflar edip bunları da yazan şaire eleştirmene armağan edin o zaman.
gıcık vermek eski yeni ev sahibinize de dergi armağan edebilirsiniz.
ya da insanlar bunca şeyi yazmış deyip yetmiş sayıyı almak istersiniz belki de armağan edersiniz sokaktan geçen birine.
o zaman yıllık kırk tlye bu dergiye abone olabilirsiniz. şiirinizi yazınızı yayımladığımızda da bundan vazgeçersiniz.
yetmiş sayıyı ilk elli sayı ciltlenmiş olarak (sonra son yirmiyi de ciltliycez) dergiye katkı olarak kargo bedeli insanlığımıza kalmak kaydı şartıyla ilk cildi yüz elli, ikinci cildi yüz, üçüncü cildi yüz tl katkı karşılığında edinebilirsiniz. biz de biraz daha fazla yaşar dünyaya yapmadığımızı demediğimizi bırakmayız. bu dünyaya okur ve yazar olarak herkes dahildir.
yaşasın karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma!
banka bilgileri aşağıdadır.
bireylikler'i kayseri'de tunç, izmir'de pan ve yakın, ankara'da imge, istanbul'da kadıköy, beyoğlu mephisto kitabevinde, dersim'de bizim süleyman’da bulabilirsiniz. bulamazsanız abone olmanızı öneririz. bu bizi daha mutlu eder ve ömrümüze ömür katar. sayısı 6 tl. yıllık katkı bedeli 40 tl. posta çeki: halim şanlıdağ- 692233 banka: halim şanlıdağ,finansbank (millet caddesi/ kayseri) hesap no: 41477724 şube kodu: 00385,iban: TR53 0011 1000 0000 0041 4777 24 yazışma: p.k. 271, 38002 kayseri, bireylikler@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder