6 Mart 2009 Cuma

9.bireylikler çıktı!
iki aylık kültür sanat edebiyat dergisi bireylikler’in dokuzuncu sayısı çıktı!

hilmi yavuz 70. yaşında!

bireylikler’in 9. sayısını;

*hilmi yavuz: “baba ve oğullar”!
babanın iktidarını ancak “katil oğullar” yıkabilir! –halim şafak
*bireylikler insanın yalnızlığıdır!-dip sarnıç
*telaş-zeynep uzunbay
* iyilik meleklerini düşlemek- martin espada (çeviri: ilyas tunç)
*atlıkarınca ve doktrin-engin özmen
*şiirden çocuklar-aynur özbek uluç- yavuz igret
*intiharname-müesser yeniay
*hamle-nigar okyay
*siyah- aybala sarıçiçek
*28 günde bir lobelya-semra canbulat
*gerek yok artık sese- aynur özbek uluç
*islamcılar-ümit kıvanç- tepe sarnıç
*bilmek-perihan yakar
*son otobüs-son sayfa- perihan baykal
*otobüs güncesi-derya erkaya
*su erotiktir-halim şafak
*şair biraz meşgul-kemal kaplan
*geldim işte- melissa şireli
*şiir sanat falan değildir/varlığın eşiğinde konuşur şair- uluer aydoğdu
*yıldız-memet özgür
*-avrupa birliği’ne ı-ıh şiirleri’ne ı-ıh şiiri [IV/X]- reha yünlüel
*çıplak ağaç- seda karayılan
*hangimiz kaptan?-kemal kaplan
*dizeler-hüseyin çiftçi
*özgürlük arayan bireyin başlık özürlü notları-1-ilker artıran
*intihar fonu-cem kenan
*son durak-şakir özüdoðru
*zamanın tiranlığına hayır!
*-taştan mezar-emre fidel
*-döl-ali toprak
*ah benim deli yanım-ayten kaya
*akarsugöllâgün-erkan kara
*buradan böyle-özgür balaban
*dua-alpaslan telli
*vitrin ve moda-can çınar
*gitmeden dönemezsin!-incognito
*fotoğraf kavramı üstüne denemeler: sıfır düş sıfır yaratım-ferruh alışır
*kırmızı başlıklı yağmur- korkut kabaapalamut
*sesimi duyan var mı-engin akbaba
*kavaklıdere-ahmet gök
*ahmet gök’le görüşme- engin sarı
*kral çıplak-suat bayram
*yangın merasimi-sezgin öndersever
*firuzeler ah- şinasi tepe
*bireylikler kitap rafı
*bireylem-bireyleş-bireylen-ünsal çankaya

başlıklı şiir, yazı, görüşme ve öyküler oluşturdu.
bireylikler’i istanbul, ankara, izmir ve bursa’da birkaç kitapçıda bulabilirsiniz. eðer bulamıyorsanız abone olmanızı öneririz. sayısı: 3 ytl. yıllık katkı payı: 15 ytl. posta çeki no: halim şanlıdağ 692233 yazışma; p.k. 271 38002 kayseri, , isteyen herkese örnek sayı gönderilir.

dip sarnıç:

bireylikler insanın yalnızlığıdır!

Bireylikler’in son iki sayısı bizim için oldukça yoğun geçti. Ahmet Erhan ve küçük İskender üstüne yaptığımız dosyalar aynı zamanda bizi en çok sevindiren şeyler de oldu. Yanı sıra bütün gazete ve dergilerde yıl boyunca “haber değeri” bile taşımamamız bizim için şaşırtıcı olmadı. Ahmet Erhan’ın şiirinin otuzuncu yılı, küçük İskender’in şiirinin yirminci yılı başta yayıncıları Everest ve Sel yayınları olmak üzere Hayvan, Esmer gibi dergiler, Cumhuriyet, Radikal, Özgür Gündem, Birgün, Evrensel gibi gazeteler için de sahiplendiği hiçbir anlam olmadı. Dergilerden, gazetelere, yayınevlerine herkesin bizim durduğumuz yerde olmadığını bir kez daha somutlaştırmış olduk. Biz bu yalnızlığa ancak sevinebiliriz. Bu arada gösterdikleri ilgiden dolayı kardeş otonom dergisine, virgül, hayvan, kaosgl dergilerine, Haydar Ergülen ve Turgay Fişekçi’ye Bireylikler’e duydukları yakınlıktan dolayı teşekkür ederiz. Yanı sıra Siyahi, Kara Mecmua ve KaosGL dergilerinin yeniden yayımlanmaya başlamasına çok sevindiğimizi belirtiriz. Versus Yayınevi de dünyamıza hoş geldi!

*Hilmi Yavuz’un 70 yaşına girmesi Bireylikler’in bu sayısının gündemini de belirlemiş oldu. Deyim yerindeyse Hilmi Yavuz’a bir “saygısızlık” yapalım istedik. Herkesin baba’nın oğlu olmak istediği ve bunun için çabaladığı bir süreçte Hilmi Yavuz’u ve şiirini başka türlü okumanın, ona “saygısızlık” yapmanın mümkün olup olmadığının izini sürdük. Sonuçta da kapağa taşıdığımız yazı ortaya çıktı. Edebiyat dünyası ise yazmak, tartışmak yerine her zaman olduğu gibi internetin güvenlikli dünyasında küçük duyurumuz üstünden dedikodu yapmayı tercih etti. Bireylikler baştan beri sorun ettiklerini çerçeveyi genişleterek tartışmayı ve saldırmayı sürdürüyor. Önümüzdeki sayılardan birinde de İsmet Özel’i ve şiirini tartışacağımızı şimdiden duyuralım. Bireylikler önümüzdeki yıl içinde şiirinin kırk birinci yılında Ahmet Telli üstüne bir dosya hazırlamayı da şimdiden gündemine aldı. Bunu da bu arada duyurmuş olalım.
*Önümüzdeki sayı kültür-sanat-edebiyatın ve daha özelde şiirin politikayla ilişkisini başka bir deyişle edebiyatın politikliğini yanı sıra edebiyat dünyasına bakarak vefa ve vicdan gibi moral değerleri tartışma konusu edeceğiz.
Bireylikler’in bu sayısı Temmuz başında çıkacak. Bu noktada Sivas’ı kimsenin unutturmasına izin vermeyiz. Yazdıklarımdan yola çıkarak oluşturulan kardeşliği sabote ettiğimi düşünen Hüseyin Akın’a, Fayrap dergisinde beni fazla “kindar” bulan “politikaya eklenmemeyi” bir maharet gibi gösteren Hakan Arslanbenzer’e bu noktada söyleyeceğim fazla bir şey yok. Depolitize ortam ve şiir yazanın apolitikliği “ölüm kültürü” karşısında ona ve sağın üç haline eklenmekten başka bir anlama gelmiyor. Ölüm ve öldürmenin belirleyici olduğu bir faşizan dünyada hayattan yana olmayı isteyen istediği gibi anlayabilir. Bu bizim tercihimiz. Bunu bilinç olarak çoktan kabul ettik. Bunun dışında kalanların nerde yer aldığını, neyi tercih ettiklerini açıklamak da onlara düşer. Anadolu’da bir söz vardır “Bu dünyada dost tutmaya bak. Düşmanı nasıl olsa anan doğurur.” Asım Bezirci’yi, Metin Altıok’u, Behçet Aysan’ı, Uğur Kaynar’ı, Asaf Koçak’ı, Hasret Gültekin’i ve daha başkalarını hangi “kardeşin” cayır cayır yaktığı sorusunun yanıtını biz biliyoruz bilmeyen varsa anlatmaya hazırız!
Çocuklar sapanlarıyla uçaklara taş atmayı sürdürecek!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder